04 Nisan 2020, 12:10:58Son Üye: ahmet celil

Reklam Alanı


Gönderen Konu: Sivas Kiliseleri  (Okunma sayısı 10487 defa)

MaviMoR

 • Restorasyon Forum
 • ***
 • İleti: 193
 • Cinsiyet: Bay
 • 3D Parça modellemeleriniz yapılır.
Sivas Kiliseleri
« : 28 Ocak 2009, 21:26:27 »
Çarşıbaşı Kilisesi

Sivas, Çarşıbaşı Mahallesi’nde bulunan bu kilise XIX.yüzyılın ikinci yarısına tarihlendirilmektedir. Değişik zamanlarda yapılan onarımlar nedeniyle özelliğini büyük ölçüde yitirmiştir.

Kesme taştan dikdörtgen planlı olan kilisenin üzeri kırma çatı ile örtülüdür. Giriş kısmı ayrı bir kırma çatı ile örtülü olup, naostan ayrıdır. Kilise içerisinde dikkati çeken bir mimari elemana rastlanmamaktadır. Günümüzde evler arasına sıkışmış harap durumdadır.


Tavra Deresi Kilisesi (Merkez)

Sivas Temeltepe’deki askeri kışla binasının içerisinde kalan bu kilisenin XIX.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı sanılmaktadır. Bununla beraber kilisenin yapımı ile ilgili herhangi bir belgeye rastlanmamıştır.

Kesme taş ve tuğladan, bazilika planında yapılmış olan bu yapı, iki sütun dizisi ile üç nefe ayrılmıştır. Kilisenin kaya içerisine gömülmüş olan doğu cephesinde üç ayrı apsisi bulunmaktadır. Naosun ortasında dört sütun üzerine oturtulmuş kubbesi yanlardan beşik ve çapraz tonozlarla desteklenmiştir.


Yukarı Kilise (Divriği)

Sivas ili Divriği ilçesinde, Divriği Kalesi’nin batısında bulunan bu kilisenin XIX.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.

Kilise bazilika planlı olup, üç neflidir. Moloz taş ve tuğladan yapılan dikdörtgen planlı kilisenin büyük bir bölümü yıkılmış olup, günümüzde harap bir durumdadır.


Aşağı Kilise (Divriği)

Sivas ili Divriği ilçesinde, Yukarı Kilisenin biraz altında bulunan bu kilise XIX.yüzyılda yapılmıştır. Moloz taş ve duvarlı dikdörtgen planlı kilisenin duvarları ve üst örtüsü yıkık durumdadır.

Divriği’de bu kiliselerden başka Kayaburun Köyü Kilisesi, Kaya Yakup Kilisesi, Erşün Kilisesi, Uzunkaya (Pargam ) Kilisesi, Güresin Venk mevkiinde bulunan kiliseler bulunmaktadır.


Karaburun Köyü Kilisesi (Divriği)

Sivas Divriği ilçesi Karaburun Köyü girişinde bulunan bu kilisenin kitabesinden öğrenildiğine göre 1833 yılında yaptırılmıştır.

Kilise dikdörtgen planlı olup, üzeri düz bir damla örtülmüştür. Kilisenin neflerini ahşap direkler birbirinden ayırmaktadır. Apsis yuvarlak olup, iki yanında pastaforyum denilen papaz hücreleri bulunmaktadır. Kilisenin yanında üzeri tonozla örtülü mekânın vaftizhane olduğu sanılmaktadır.


Hafik Manastırı (Hafik)

Sivas ili Hafik ilçesinde bulunan bu manastır XIX.yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Günümüze manastırdan yalnızca bir bölüm gelebilmiştir.

Bu bölüm dikdörtgen planlı, moloz taş ve kerpiçten yapılmış olup, altında bir bodrum, üzerinde de dikdörtgen sıra halinde pencereli bir mekândan meydana gelmiştir. Üst örtüsü kırma çatılıdır. Günümüze manastırla ilgili haç motifli taş kabartmalar gelebilmiştir.


Mancılık Köyü Kilisesi (Kangal)

Sivas ili Kangal ilçesi, Mancılık Köyü’nde bulunan bu kilisenin yapım tarihi bilinmemekle beraber, yöredeki kiliselerden çok daha erken bir tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

Kesme gri taştan yapılmış olan kilise kapalı Yunan haçı planındadır. Haçın kolları sivri beşik tonozlarla örtülmüştür. Haçın kollarının kesiştiği Naos yüksek kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Günümüzde bu kubbe yıkılmıştır. Kilisenin apsisi beşgen bir plan şekli göstermekte olup, iki yanında papaz hücreleri bulunmaktadır. Bu hücrelerin üst örtüsü tonoz örtülü olup, kısmen yıkılmıştır. Kilisenin kuzey ve batısında iki ayrı girişi vardır. Bunlardan kuzeydeki giriş üç dilimli kemerli bir niş içerisindedir.

Kaynak : www.kenthaber.com
Bu Konuyu Paylaş Digg  Facebook  SlashDot  Delicious  Technorati  Twitter  Google  Yahoo
Ey Oğul! Sabretmesini Bil, Vaktinden Önce Çiçek Açmaz...Şunuda Unutma! İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın.(Şeyh Edebali)

takbulut

 • Yeni Üye
 • *
 • Avatar Seçiniz
 • İleti: 1
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Sivas Kiliseleri
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2012, 15:43:17 »
Ben sivaslıyım ve sivasta yaşıyorum.Bu kiliselerin ismini biliyorum ama akibetlleri konusunda fazla bilgim yoktur sadece Kangal mancınık köyündeki kilisenin taşları sökülerek kangal merkeze camii yapıldığını biliyorum.Bir kilise de eksik yazılmuş galiba Sivas merkezde şimdiki sümerpasajının yerinde de bir kilisenin olduğu büyükler tarafından söylenmektedir.Ne yazıkki değerlerimize sahip çıkamıyoruz.

Ardachès Khodjasarian

 • Ziyaretçi
Ynt: Sivas Kiliseleri
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2015, 05:46:00 »
Merhaba,
Tavra Deresi Kilisesi'nin ismini biliyormusunuz?
Bazi kaynaklarda 'Anabad' olarak geçiyor. Anabad, inzivaya çekilen bir yer anlamina geldiginden genel bir isim olabiliri. Diger kaynaklarda ise 'Surp Kevork' yani Aziz Gregoir olarak geçiyor.
BIlginiz varsa paylasirsaniz memnun olurum.
Selamlar.
Ardachès Khodjasarian

Artemus

 • Yeni Üye
 • *
 • Avatar Seçiniz
 • İleti: 1
 • Cinsiyet: Bayan
 • Ad Soyad: U. F.
 • Meslek: Ogrenci
Ynt: Sivas Kiliseleri
« Yanıtla #3 : 25 Mart 2019, 02:54:25 »
Ben sivaslıyım ve sivasta yaşıyorum.Bu kiliselerin ismini biliyorum ama akibetlleri konusunda fazla bilgim yoktur sadece Kangal mancınık köyündeki kilisenin taşları sökülerek kangal merkeze camii yapıldığını biliyorum.Bir kilise de eksik yazılmuş galiba Sivas merkezde şimdiki sümerpasajının yerinde de bir kilisenin olduğu büyükler tarafından söylenmektedir.Ne yazıkki değerlerimize sahip çıkamıyoruz.

Merhaba,
Sivas Merkezde ki kilise hakkinda daha detayli bilgi almak isterseniz Taslarin Agidi adli kitapta detaylar var. Yazar Irfan Palali. Yillar once okumustum. Tavsiye ederim.
Saygilar


 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:
Restorasyon kac harflidir ( Rakam yaziniz ):

Benzer Konular

Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
5642 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2010, 20:01:59
Gönderen: pera
1 Yanıt
5067 Gösterim
Son İleti 06 Ocak 2012, 14:28:05
Gönderen: gencbey5
0 Yanıt
2084 Gösterim
Son İleti 09 Mart 2013, 19:14:13
Gönderen: İSMAİL
0 Yanıt
2399 Gösterim
Son İleti 10 Eylül 2015, 21:30:03
Gönderen: İSMAİL
3 Yanıt
1989 Gösterim
Son İleti 14 Nisan 2016, 15:05:48
Gönderen: baycu

* Bizi Takip Edin

Son Mesajlar

Topraksız Tarım Serası Kurulumu Gönderen: resifsera
[Dün, 12:51:36]


Ynt: AutoCAD Hatch Arsivi Gönderen: RestorasyonForum
[02 Nisan 2020, 10:49:10]


Ynt: Çanakkale Şantiyemizde Çalışmak Üzere Kalemişi Şefi ve Restoratör Aranmaktadır Gönderen: Hibetullah kaydul
[01 Nisan 2020, 19:20:58]


Ynt: AutoCAD Hatch Arsivi Gönderen: edkartal
[01 Nisan 2020, 13:41:29]


Ynt: Staj yeri arıyorum Lütfen yardımcı olun Gönderen: aslan38
[27 Mart 2020, 18:07:45]


Staj yeri arıyorum Lütfen yardımcı olun Gönderen: Bademiy
[25 Mart 2020, 22:36:29]