Restorasyon Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.


Restorasyon Forum - Reklam Alanı

Gönderen Konu: Mağlova (Moğolağa) Kemeri  (Okunma sayısı 10076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

JeoPardy

  • Restorasyon Forum
  • ****
  • İleti: 356
  • Cinsiyet: Bay
Mağlova (Moğolağa) Kemeri
« : 07 Ağustos 2009, 10:52:48 »
Mağlova (Moğolağa) Kemeri

Yapım yılı: 1554-1564
Bulunduğu şehir: İstanbul
Bulunduğu ilçe: Gaziosmanpaşa
Bulunduğu semt: Cebeci
Adres: Cebeci Köyü Cebeci Gaziosmanpaşa
Ulaşım tarifi: Gazi Mahallesi-Küçüköy hattı izlenerek Cebeci Mahallesi'ne gelinir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cebeci Halk Ekmek Fabrikası'nı geçtikten sonra taş ocakları bölgesini gördüğünüzde sağa dönülür. Yaklaşık 1 km. sonra Cebeci Köyü'nün merkezine ulaşılır. Buradan ikinci sağa dönerek ikinci taş ocağı bölgesi de geçilir. Toprak yoldan 500 m. gittikten sonra baraj gölünün kıyısına ulaşılır. Yaklaşık 200 m. patika yoldan yürüdükten sonra Mağlova Kemeri'ne ulaşılır. Özellikle ikinci taş ocağı bölgesini geçtikten sonra yol çok kötü. Dört çekerli arabalar veya yüksek kasalı arabalarla gitmenizi öneririz. Kemere Havzı Kebir'in (Başhavuz) önünden geçen toprak yoldan da ulaşılabilir.
Eser tipi: Su Kemeri
Günümüzdeki kullanımı: Su Kemeri
Mülkiyet sahibi: İSKİ
Yapıyı Sinan'a atfeden kaynaklar : TE, TB, TM
Eser hakkında bilgi: Sinan tarafından yapılan kemer, 1563 yılında meydana gelen sel felaketi nedeniyle yıkılmıştır. Yerine bugün görmekte olduğunuz muhteşem kemer inşa edilmiştir. Eser dünya su mimarisinin baş yapıtı niteliğindedir. Alibeyköy Baraj Gölü suları bu baş yapıtın neredeyse dörtte birini kaplamıştır. İstanbul'a su taşımayı sürdüren kemer, özellikle haftasonları çevre yerleşmelerden gelen balıkçıların ve çocukların uğrak noktası olmuştur.
Bu esere yakın diğer Sinan eserleri: Güzelce (Gözlüce) Kemer, Havzı Kebir (Başhavuz)
İzlenimler: Mimar Sinan'ın bu eserini ziyaret ettiniz mi? Eser hakkındaki izlenimlerinizi ve fotoğraflarınızı buradan paylaşabilir, bu sayfaya eklenecek güncel bilgiler için bize yazabilirsiniz, mevcut fotoğraflarını paylaşabilirsiniz. Giriş için tıklayınız.

Yapıya Ait Fotoğraflar
Kaynak : wikipedia, sinanasaygi.org

 

* Bizi Takip Edin


SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal